Site Loader
YOL YARDIM

Bir aracın olmazsa olmaz ayarı, ön düzen ayarıdır. Ön düzen ayarını iki başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar balans ayarı ve rot ayarıdır. Araçtan istenen performansı almak ve can güvenliğiniz için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

 

Balans Ayarının Bozukluğunu Nasıl Anlarız?

Bir aracın balans ayarının bozuk olduğunu, lastiklerimizdeki desen veya yanak deformesinden anlayabiliriz. Sonucunda mutlaka lastiklerimizi değiştirmeliyiz. Kimi zaman da aracın çukura düşmesi, çıkıntılara sürtmesi durumunda jantlarımızın yamulduğunu fark ederiz, bu durum aracın balansının bozulmasını doğrudan etkiler. Direksiyon titreme yapmaya başlar.


ŞİMDİ ARAYIN | WHATSAPP DESTEK | KONUM GÖNDER


Balans ayarı işlemi sırasında jantlara yapıştırılan kurşun ağırlıklar düşerse, gevşerse balans ayarı bozulabilir. Bu tarz ufak sorunlarda direk bir ön düzenciye gidip, balans ayarı düzelttirme yaptırabilirsiniz. Balans ayarını etkileyen diğer hususlardan biri de jant bilezikleri doğru seçilmediyse, yanlış takıldıysa ayar tutmaz. Etkilenmez gibi düşünülse de, çamur jantların düşmanıdır. Çamurlu yoldan, asfalta çıkıldığında jantın üzerinde kalan çamur ağırlık yapar ve balans ayarı bozulur. Bu durumda da mutlaka jantınızı temizletmelisiniz.

Her türlü kontrolü yaptınız ancak yine de aracınızda balans problemi yaşıyorsanız, konusunda uzman servislere lastiğin bağlandığı kısım olan poryayı ve taşıyıcıyı inceletmeniz gerekiyor.  Porya düzgün mü, merkezinde dönüyor mu, aksaklık yapıyor mu mutlaka baktırmalısınız.

Frene bastığınızda direksiyon titriyorsa, bunun balans ile bir alakası yoktur, fren sistemini kontrol ettirmeniz gerekir.

 

Rot Ayarı Bozukluğunu Nasıl Anlarız?

Rot Ayarı bozukluğu ise doğrudan sürüş konforunu etkiler. Mutlaka aracınızın rot ayarının yapıldığından emin olmalısınız. Her şeyden önce aracınızın 4 lastiğinin de aynı ebatta ve aynı desende olması çok önemlidir. Hava basıncının ise kullandığınız araç markasının size önerdiği değerler arasında olması gerekir.

Düz bir yolda aracımız ile gidiyoruz, direksiyon tutuşumuzu biraz hafiflettiğimiz de otomobil sağa ya da sola doğru çekiyorsa, rot ayarımız bozulmuş demektir. Siz direksiyonu sabit tutmanıza rağmen, aracınız hala başka yöne gitme eğilimi gösteriyor, sürüş konforunuzu etkiliyor ise mutlaka rot ayarı bozulmuştur.

Bu önemli bilgiler eşliğinde, her 10.000 km’de bir aracımızın ön düzen ayarlarını kontrol ettirmeliyiz.

 

Manavgat Rot Balans Ayarı, Manavgat Lastik Rot Balans Ayarı, Manavgat Rot Ayarı, Manavgat Balans Ayarı, Rot Balans Ayarı Manavgat, Manavgat Oto Rot Balans

ŞİMDİ ARAYIN!